האם יש עוד יתרון להורים ולמסורת בעידן האינטרנט

הרב שראל רוזנבלט

מה יתרונם של ההורים והסבים, דור המייסדים והממשיכים בעידן האינטרנט? האינטרנט מהווה את מהפכת הידע, שהרי כל המידע שאדם צריך לדעת אודות כל דבר נמצא שם ברשת. מה עוד אם כן יתרונם של דורות העבר? 

"זכור ימות עולם בינו שנות דור ודור, שאל אביך ויגדך, זקנך ויאמרו לך"

בדברים אלו התורה איננה רק אומרת שבהעדר יכולת טכנולוגית את הידע שואבים מאלו שיודעים. יש כאן הרבה יותר מזה. 

הבנת הקב"ה כמו כן הבנת האדם והבנת עצמי הם אינם רק סוג של ידע תיאורטי שנמצא אי שם באנציקלופדיה או בוויקיפדיה. 

 

אחד מגדולי חוקרי הדתות מירצ'ה אליאדה כותב באחד מספריו: "אפשר לומר כי העברים היו הראשונים שגילו את המשמעות של ההיסטוריה כהתגלות של האלוקים". מה משמעות הדברים? 

שהאופן שבו אנחנו מכירים את הקב"ה ורצונו הוא דרך ההתגלות שלו לבני אדם, דרך הקשרים שנרקמים בין אדם לאלוקים. כל דור כותב בעצם עוד פרק בהיסטוריה של משפחתו, של עמו, של העולם וגם של... הקב"ה. 

יתרונם של ההורים והזקנים זה הם בעצמם. את החוויה שלהם, את האופן שבו הם התנסו וחוו וחיו את הסיפור של העם היהודי, את הסיפור של התורה, את הסיפור של העם הנבחר והאופן שבו אלוקים היה נוכח בתוך החיים שלהם. 

אולי לא בכדי פרשת האזינו מכונה שירה מפני שלא במילים ובמשוואות המתוחכמות יתרונם של ההורים אלא בשירה שלהם, במלודיה של חייהם, בטעמים ובריחות של שולחן שבת וחג, בפיוטים ובמנגינות. בנוסח התפילה. בגישה לחיים. 

 

הדבר המדהים הוא שבעצם כל אחד ואחת מאיתנו בעצם חיינו, בעצם האופן שבו אנחנו חיים את חיי האמונה והמצוות שלנו, כותבים פרק או תת-פרק בספר הגדול של עם ישראל ובספר הגדול עוד יותר של הקב"ה. 

וכטבעם של ספרים, כדי להבין את הפרק שאני כותב, כדי שיהיה לו הקשר ואמינות, הוא צריך גם להכיר היטב את הפרקים שנכתבו לפניו. 

הרב שראל רוזנבלט

ר״מ בכולל הישיבה, למד בישיבת ההסדר בעתניאל שמונה שנים בהם שירת בצבא. שימש גם כר"מ בעתניאל. בוגר תואר ראשון במכללת הרצוג במסלול חינוך, תושב"ע ומחשבת ישראל, ומוסמך במחשבת ישראל באוניברסיטת בן גוריון. מתגורר באפרת, נשוי לצורית ואב לארבע בנות. רב קהילת הרימון באפרת.