על כוחות רוחניים וצלם אלוקים

הרב שראל רוזנבלט

מה המסקנה המתבקשת בסיפורי בלעם?

שבלעם הקוסם הוא לא יותר מאשר 'אמן חושים' ואחיזת עיניים? או שמא שהקב"ה חזק יותר מכל קוסם, ושנביא יכול לומר רק את המילים שה' בעצמו שם בפיו?

דומה שמסקנתם של חז"ל שונה: "ולא קם נביא עוד בישראל כמשה- בישראל לא קם, אבל באומות העולם קם. ואיזה זה? זה בלעם בן בעור" (ספרי דברים, שנז). 

 

חז"ל קוראים את הפרשה ולמדים ממנה דווקא שבלעם הוא מישהו שצריך לקחת אותו ברצינות. שכן באמת יש לו כוחות שלולא מאמץ ייחודי מצדו של הקב"ה, בלעם אכן היה מצליח במזימותיו (בבלי ברכות דף ז). בעיני הרמב"ן (תורת האדם, עמ' שג) בלעם ידע סודות קבליים וידע להשתמש בכח האלוקי שיש בעולם ולנצל אותו באופן מניפולטיבי. 

 

לאור דברים אלו המסקנה היא שונה לחלוטין.

חז"ל מתארים את בלעם כמישהו שמאד מפתה ללכת אחריו כי יש לו כוחות. וסוג של רוח קודש. הוא יודע וכריזמטי ונותן עצות לשרים ולמלכים. כלומר, אל לנו להסיק שאין כוחות כאלו בעולם או שתמיד אלוקים עוזר כנגד בלעם ודומיו. אלא דווקא שכוחות כאלו ואחרים הם דברים שבנמצא וברי השגה ודווקא משום כך צריך להיזהר מהם מאד ולהבדיל בין הטהור לטמא. 

 

אנשים מתפתים מהר מאד להפקיד את שכלם ויהבם בידי אנשים עם כוחות וכריזמה. וחז"ל מבקשים ללמדנו שאסור לנו לזהות כוחות רוחניים וכריזמה כובשת עם רצון ה' ותפיסה מוסרית.

אנשים כמו בלעם שחושבים שהם יודעים לעשות מניפולציה על הקב"ה (והכל באיצטלה של קדושה וטהרה) יעשו אותה בסופו של דבר גם על אנשים שסביבם. 

 

שתי מתנות טובות נתן לנו הקב"ה: הלכה ושכל אנושי שהוא בעל תפיסה מוסרית וחוש ביקורתי. 

אל תפקידו אותם כל כך מהר בש.ג. 

 

הרב שראל רוזנבלט

ר״מ בכולל הישיבה, למד בישיבת ההסדר בעתניאל שמונה שנים בהם שירת בצבא. שימש גם כר"מ בעתניאל. בוגר תואר ראשון במכללת הרצוג במסלול חינוך, תושב"ע ומחשבת ישראל, ומוסמך במחשבת ישראל באוניברסיטת בן גוריון. מתגורר באפרת, נשוי לצורית ואב לארבע בנות. רב קהילת הרימון באפרת.